Winter

Winners of the winter round of the Olympiad that was held in December 2019

Almaty
Surname Name Place
Абиев Алан 1 место
Алимкулов Алихан 1 место
Осипов Демид 1 место
Казым Султанали 2 место
Akhmetov Alikhan 2 место
Айдар Айару 2 место
Бурибаев Исмаил 2 место
Ким София 2 место
Бостанов Амиржан 3 место
Кабылбекова Аяна 3 место
Антошкин Александр 3 место
Аркабаев Мади 3 место
Ахметова Сания 3 место
Жунусов Темирлан 3 место
Кириленко Макар 3 место
Бакитхан Саби Грамота
Браткова Настя Грамота
Габит Саян Грамота
Дауренбекұлы Нурали Грамота
Кудайберген Даяна Грамота
Кутубаев Арсен Грамота
Surname Name Place
Джумагазин Арыстан Гран-при
Жамбыл Эльназ 1 место
Улыкбек Имангали 1 место
Берикжанов Ералы 2 место
Коваленко Кристина 2 место
Попков Алексей 2 место
Топорова Виктория 2 место
Бауржан Бексултан 3 место
Жарас Алдияр 3 место
Жуасбай Мағжан 3 место
Майрам Инсар 3 место
Насырова Сафина 3 место
Тельман Азель Грамота
Toinbayeva Nuri Грамота
Абирхан Адина Грамота
Джаксекельдинов Диас Грамота
Surname Name Place
Бисенова Айзере Гран-при
Егеубаев Ильяс 1 место
Кунгожин Абзал 1 место
Омар Айсултан 1 место
Юденич Андрей 1 место
Богданов Артем 2 место
Баймаганбет Арлан 2 место
Казым Адина 2 место
Лумельский Илья 2 место
Ташимов Ильяс 2 место
Байсунов Рауан 2 место
Жалғасұлы Олжас 2 место
Таиров Руслан 2 место
Жакиманов Асет 3 место
Ким Родион 3 место
Таналинов Арлан 3 место
Шардабек Шакен 3 место
Абаев Али 3 место
Арыспаев Ерасыл 3 место
Егеубаев Даир 3 место
Кириенко Екатерина 3 место
Мукашбаев Айдар 3 место
Саулебек Алихан 3 место
Акынбек Айбек Грамота
Богусов Нұрали Грамота
Вдовин Владимир Грамота
Жумагалиева Асия Грамота
Куандыков Даниал Грамота
Мұхитжанқызы Райхан Грамота
Мұхитұлы Алдияр Грамота
Сейдахмет Айзере Грамота
Семебай Рауан Грамота
Сулейменова Мариям Грамота
Туганбай Арман Грамота
Surname Name Place
Килыбаев Тимур Гран-при
Бейганов Батырхан 1 место
Зиманова Биназир 1 место
Жұмағали Абзал 1 место
Аканаев Арлан 2 место
Әлішер Диас 2 место
Жиенбаев Султан 2 место
Макашева Жания 2 место
Абжанов Арыстан 2 место
Ахметова Аина 2 место
Исабек Амаль 2 место
Хван Арлен 2 место
Абен Абильмансур 3 место
Жуаныш Мансур 3 место
Садыров Алишер 3 место
Төрехан Дамир 3 место
Жаныбек Алдияр 3 место
Арманулы Уәәли 3 место
Ахметов Амирали 3 место
Бехтенов Улымбек 3 место
Кыдырхан Алиаслан 3 место
Ленков Ярослав 3 место
Маратұлы Сабыржан 3 место
Пак Игорь 3 место
Уалихан Альнур 3 место
Алипинова Зере Грамота
Давлятов Дамир Грамота
Ерболатұлы Ерсұлтан Грамота
Жаксыбай Аянат Грамота
Камалеев Анвар Грамота
Каманова Александра Грамота
Коробка Екатерина Грамота
Ембердиев Ермухамед Грамота
Nur-Sultan
Surname Name Place
Малкенов Альжан Гран-при
Нафиков Ростислав Гран-при
Каппас Самихан 1 место
Бупешев Алим 1 место
Бекболатова Даяна 1 место
Мухамеджанов Каримжан 1 место
Бақытжан Арыстан 2 место
Приходько Леон 2 место
Аманжол Айтуар 2 место
Сартаев Алихан 2 место
Abikenova Ariana 3 место
Наси Нуратдин 3 место
Жасанов Алихан 3 место
Канат Санжар 3 место
Mukhambetkazy Nadir Грамота
Кенжебек Айсултан Грамота
Султанулы Абдурохман Грамота
Петров Николай Грамота
Булатов Мадияр Грамота
Камберова Амина Грамота
Асачьева Евангелия Грамота
Дауренқызы Дильназ Грамота
Сейтжанов Жанибек Грамота
Жумабек Саида Грамота
Surname Name Place
Приймак Андрей Гран-при
Бычек Ренат 1 место
Ермухан Ернур 1 место
Aкимжанов Али Казым 2 место
Асқарқызы Алтынай 2 место
Балкен Ерсайын 2 место
Бердигулова Анара 2 место
Куркуянец Алексей 2 место
Сахиев Медет 2 место
Аскар Шугыла 3 место
Байбек Нурдаулет 3 место
Болат Жамиля 3 место
Быков Дмитрий 3 место
Дерксен Вадим 3 место
Ибрагимов Арслан 3 место
Кузербаев Рамир 3 место
Науатбек Абдуллах 3 место
Омар Самира 3 место
Дуйсебаев Ермұхаммед Грамота
Какимжанов Амир Грамота
Сыздыков Тимур Грамота
Surname Name Place
Ракымжан Амирали Гран-при
Ерназарулы Жанасыл Гран-при
Бейсенбек Нурфаиз 1 место
Билялов Алихан 1 место
Наурызали Алим 1 место
Нұрымжан Асылхан 1 место
Базылбеков Алдияр 2 место
Бектуров Арнур 2 место
Зейнолла Кадырали 2 место
Кенжеғали Алпамыс 2 место
Мухан Жомарт 2 место
Наукен Алиби 2 место
Спатаева Малика 2 место
Тулешов Динмухамед 2 место
Джуманова Жасмин 3 место
Кайырбек Абильмансур 3 место
Нұрлан Әлмансұр 3 место
Усембай Найрият 3 место
Данаткызы Асима Грамота
Каналинов Алдияр Грамота
Марат Дарын Грамота
Мукушева Айсана Грамота
Русланқызы Аяужан Грамота
Султанулы Абдулазиз Грамота
Surname Name Place
Кудайбергенов Амирхан Гран-при
Тулегитаев Куат 1 место
Koshkarova Medina 1 место
Байекенов Арсен 1 место
Ағыбаев Ануар 2 место
Аубакиров Мансур 2 место
Дуйсебаев Ескендір 2 место
Алдунгаров Асанали 2 место
Аскарова Аяулым 2 место
Омирзак Косай 2 место
Төлеген Алдияр 2 место
Уркумбаев Даниял 2 место
Tangsykkozhin Murat 3 место
Ахалмосулишвили Давид 3 место
Бакберген Асет 3 место
Кабдылманап Нурмухаммед 3 место
Умаргалиев Али 3 место
Shtopel Timur 3 место
Абдугалиев Алидар 3 место
Аль Табах Акрам 3 место
Бутаков Артём 3 место
Мұрат Сұлтан 3 место
Пономарёва Анастасия 3 место
Хамитов Мансур 3 место
Абдрахманов Алихан Грамота
Адылханов Алияр Грамота
Нұрымжан Арыстан Грамота
Сабит Эмир Грамота
Толебай Ерасыл Грамота
Chavoshi Imran Грамота
Абиш Али Грамота
Абишева Сати Грамота
Айтжанов Арнур Грамота
Асқар Айдар Грамота
Байгиреев Ансар Грамота
Есжан Султан Грамота
Зияш Нурсая Грамота
Куспаева Адина Грамота
Ракымжан Асанали Грамота
Рыскулов Алинур Грамота
Tashkent
Surname Name Place
Моминджанов Абдуллох Гран-при
Нажмиддинов Имронбек Гран-при
Махмудов Мирмахмуд 1 место
Макушев Глеб 2 место
Аипкин Павел 3 место
Алиходжаев Амальходжа 3 место
Ахмадходжаева Раънохон 3 место
Халикова Эвелина 3 место
Шамсикулов Арслан 3 место
Карпов Максим Грамота
Ишкова Алиса Грамота
Ravshanov Dilyorbek Грамота
Исмаилова Инара Грамота
Огай Аллан Грамота
Хайтметов Улугбек Грамота
Mushayxov Jamshid Грамота
Surname Name Place
Арипова Анастасия 1 место
Хатамова Ситора 1 место
Абдукадирова Инобатхон 2 место
Гайнулина Алина 2 место
Нурмухамедов Саид-Амир 2 место
Умаров Саидбек 2 место
Эркинов Эльёр 2 место
Абдувохидов Бахтинур 2 место
Хегай Роман 3 место
Мансуров Саид Умар 3 место
Асомуддинов Жалолиддин 3 место
Maxmudov Nazir 3 место
Урюпин Лев 3 место
Кучкаров Умар 3 место
Султонмуродов Усмон 3 место
Усманова Ширин 3 место
Yusupov Azizbek Грамота
Гильманова Самина Грамота
Санжарова Амирахон Грамота
Махмудов Эмир Грамота
Иванов Роман Грамота
Sadullaev Farruh Грамота
Muratidis Alexandr Грамота
Зиннуров Муслим Грамота
Лалов Филип Грамота
Инсавалиев Тимур Грамота
Салахитдинова Рухшона Грамота
Хамраев Азим Грамота
Шоумаров Усмонжон Грамота
Минибаев Самир Грамота
Мурзагалиев Алихан Грамота
Surname Name Place
Ambarova Avrora 1 место
Исаева Гулчехрахон 2 место
Gulomov Abdurakhmon 3 место
Ёдгоров Улугбек 3 место
Абдулов Алан 3 место
Алимов Маликшох 3 место
Dadajonov Ayubkhon 3 место
Шокиров Бехзоджон Грамота
Gulomov Abdullox Грамота
Surname Name Place
Ибрагимов Дониёр Гран-при
Салихов Максим 1 место
Арипова Елизавета 2 место
Bakhromova Naima 2 место
Тоштемиров Шохруз 2 место
Orlova Kamila 2 место
Рахматуллаева Салиха 2 место
Мирпулатов Мираброр 3 место
Рахимов Салим 3 место
Sheraliev Imronbek 3 место
Сабуров Зиёдулло 3 место
Мустафин Марат 3 место
Миркамолова Мехрибон 3 место
Давиденко Дарья 3 место
Жонузоков Асилбек Грамота
Abdullayev Javohir Грамота
Гулямова Муслима Грамота
Усманов Аслан Грамота
Ян Саша Грамота
Таирова Бибиназ Грамота
Tbilisi, Kutaisi, Batumi
Surname Name School Place
Richard Barbaqadze Tbilisi 1st place
Imedadze Sesili Kutaisi 1st place
Kutateladze Nikoloz Kutaisi 2nd place
Ekaterine Katateladze Tbilisi 2nd place
Kapanadze Timote Kutaisi 2nd place
Skhiladze Anastasia Tbilisi 2nd place
Tchabashvili Anastasia Tbilisi 2nd place
Chkholaria Mariam Kutaisi 3rd place
Gorgodze Marta Kutaisi 3rd place
Lomidze Mariam Tbilisi 3rd place
Abaiadze Demetre Tbilisi Honorable mention
Adamadze Mate Kutaisi Honorable mention
Jashi Luka Tbilisi Honorable mention
Katsadze Nikoloz Tbilisi Honorable mention
Mendzulashvili Nino Tbilisi Honorable mention
Tsimakuritze Tinatin Tbilisi Honorable mention
Surname Name School Place
Silagadze George Kutaisi Grand Prix
Tsurtsumia Demetre Kutaisi 2nd place
Vakhtang Beqauri Tbilisi 2nd place
Letodiani Luka Kutaisi 3rd place
Tsikashvili Beka Tbilisi 3rd place
Babluani Nikoloz Kutaisi 3rd place
Kitvalidze Batbate Tbilisi 3rd place
Nergadze Gigi Kutaisi 3rd place
Nikoladze Giorgi Kutaisi 3rd place
Tskhvediani Mate Kutaisi 3rd place
Kapanadze Mariam Tbilisi Honorable mention
Saldadze Nini Kutaisi Honorable mention
Zoidze Aleksandre Batumi Honorable mention
Surname Name School Place
Peikrishvili Aleksandre Tbilisi 1st place
Manelidze David Tbilisi 1st place
Abutidze Tornike Tbilisi 2nd place
Manelidze David Tbilisi 2nd place
Tvalcheridze David Tbilisi 2nd place
Akopovi Andria Tbilisi 3rd place
Maisuradze Giorgi Tbilisi 3rd place
Tserikidze Saba Tbilisi 3rd place
Baidoshvili Ioane Tbilisi 3rd place
Kupatadze Demetre Kutaisi 3rd place
Shengelia Tsotne Kutaisi 3rd place
Manelidze Ana Tbilisi 3rd place
Papunashvili Giorgi Tbilisi 3rd place
Chkholaria Giorgi Kutaisi Honorable mention
Chubinidze Mariam Tbilisi Honorable mention
Diasamidze Giogrgi Batumi Honorable mention
Gogidze Dachi Kutaisi Honorable mention
Kharabadze Mariam Kutaisi Honorable mention
Labadze Nikoloz Tbilisi Honorable mention
Nakashidze Etuna Batumi Honorable mention
Pavlodar
Surname Name Place
Ибраев Азамат Гран-при
Сұлтанбек Латифулиа 1 место
Хлынова Ульяна 2 место
Головлина Алина 2 место
Елисеев Мирослав 3 место
Шишкина Ульяна 3 место
Магзумов Алькей 3 место
Гамолей Артем Грамота
Пилишкина Настя Грамота
Галикберов Руслан Грамота
Surname Name Place
Жумабек Ахмад 1 место
Власов Роман 2 место
Сатыбалды Саят 3 место
Аулыбаева Томирис Грамота
Surname Name Place
Стешенко Максим 1 место
Кащаева Марианна 2 место
Карпук Ксения 2 место
Геращенко Полина 3 место
Дюзеева Анель 3 место
Литвиненко Элина Грамота
Борозенец Ксения Грамота
Surname Name Place
Березина Софья 1 место
Кравчук Игорь 2 место
Балашов Артем 2 место
Лим Василий 3 место
Гудым Мария 3 место
Мусабаев Избасар Грамота
Прилепин Енисей Грамота
Bishkek
Surname Name Place
Акматов Тимур 2
Кыдырбаев Даир 3
Хазиахметов Имран 3
Ордобаев Байаман 3
Закиров Тимур 3
Митина Анастасия 3
Рыскулов Бекбол Грамота
Дуйшоналиев /Duyshonaliev Медет/Medea Грамота
Surname Name Place
Сыдыкбаев Эмирхан Грамота
Турсуналиев Элбий Грамота
Камчыбеков Бекжан Грамота
Маратбеков Данияр Грамота
Молдошова Элима Грамота
Сатаралиев Атай Грамота
Surname Name Place
Эльбрусов Агиль Грамота
Болотбеков Айдар Грамота
Surname Name Place
Айжигитов Санжар  Гран-при
Мухамбетов Адил 1
Пазылбекова Нуржамал 2
Сковиков Даниил 3
Байишбекова Наима 3
Талантбеков Альберт Грамота
Spring
Winners of the Online round of the Olympiad that was held in June 2020
Kazakhstan / Казахстан
Бупешев Алим 1
Галикберов Руслан 1
Жаксыбай Айару 1
Казакова Арина 1
Кравчук Василиса 1
Кусбекова Айсана 1
Шишкина Ульяна 1
Akhmetov Alikhan 1
Devyatov Nickolay 1
Gorkova Eseniia 1
Виноградов Матвей 2
Усенова Мадина 2
Pilishkina Anastassiya 2
Ибраев Азамат 2
Golovlina Alina 2
Кириленко Макар 2
Негмат Айлин 2
Амержанов Амир 2
Михальский Макар 2
Gamoley Artyom 2
Антошкин Александр 3
Бурибаев Исмаил 3
Гыз Сд 3
Донес Фанзиля 3
Дудкин Назар 3
Еремин Денис 3
Камзабаева Камила 3
Кирович Мария 3
Сабиева Самира 3
Худяков Михаил 3
Бобровникова Арина 3
Егеубай Инкар 3
Омаров Нурдин 3
Искалиева Камилла 3
Кадыржан Алихан 3
Казезова Диана 3
Канаев Санжар 3
Наси Нұратдин 3
Швейко София 3
Mukan Ansar 3
Sadykov Ali 3
Sungatuly Sanzhar 3
Yelisseyev Miroslav 3
Ахметова Сания 3
Браткова Анастасия 3
Ведерникова Алиса 3
Кульдуров Даниал 3
Малкенов Альжан 3
Мухамеджанов Каримжан 3
Нұрғали Сұлтан 3
Омарбеков Нурали 3
Мурзагалиев Ерсултан 3
Kydyrbaev Dair 3
Забелин Матвей Грамота
Ибрашев Арлан Грамота
Камалова Альбина Грамота
Қанат Інжу Грамота
Масалимов Мансур Грамота
Нурпеисов Нурали Грамота
Слямхан Алдияр Грамота
Султан Санжар Грамота
Iзтлеу Раиля Грамота
Kershaiz Aisara Грамота
Tazhis Tayeer Грамота
Искаков Дамир 1
Куркуянец Алексей 1
Приймак Андрей 1
Стеблюков Платон 1
Тоинбаева Нури 1
Vlassov Roman 1
Абугали Малика 2
Бычек Ренат 2
Галина Айлиин 2
Ибрагимов Арслан 2
Мубараков Мансур 2
Cмагулов Максат 2
Kulumbetov Arsen 2
Жарас Алдияр 2
Майрам Инсар 2
Мұрат Аружан 2
Абдуллаев Тимур 2
Дресвянский Артём 2
Ерланкызы Альмира 2
Жайназаров Аланбек 2
Жәдігер Азамат 2
Кайыргельды Хамза 2
Омарова Зоя 2
Bulebay Saiyn 2
Telman Azel 2
Амиралиев Альтаир 3
Асқар Шұғыла 3
Болат Жамиля 3
Быков Дмитрий 3
Дерксен Вадим 3
Жайырбеков Амирали 3
Shakhizadaeva Amira 3
Арманұлы Алихан 3
Асқарқызы Алтынай 3
Бегалы Дінмұхамед 3
Берикжанов Ералы 3
Дюсембаев Артур 3
Зобнина Алиса 3
Коваленко Кристина 3
Нұрғали Тоғжан 3
Томанов Мухамедияр 3
Акимжанов Али Казым Грамота
Дюсеханов Арман Грамота
Жаксыжан Инар Грамота
Жеңісбекұлы Айбын Грамота
Какимжанов Амир Грамота
Касенов Искандер Грамота
Кенженова Аида Грамота
Кузербаев Рамир Грамота
Саков Ибрахим Грамота
Тулеугалиев Батыр Грамота
Bereza Elina Грамота
Maksutova Daniya Грамота
Сыдыков Амир Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Куандыков Даниал 1
Бовин Роман 1
Каздаева Дана 1
Федорцова Маргарита 1
Kiriyenko Yekaterina 1
Омар Айсултан 2
Хасенов Биржан 2
Nurymzhan Asylkhan 2
Zobnina Alissa 2
Кенжегали Алпамыс 2
Seitkanova Aizhan 2
Yernazaruly Zhanassyl 2
Дудкина Алевтина 2
Юденич Андрей 2
Богданов Артём 2
Джуманова Жасмин 2
Калыбай Дана 2
Akmagambetov Arlan 2
Бисенова Айзере 3
Нигматулина Софи 3
Сейткулов Бейбарыс 3
Saiduldinov Alidar 3
Бектуров Арнур 3
Мирманов Амир 3
Ракымжан Амирали 3
Kershaizov Askar 3
Atabekov Ruslan 3
Хайроллаев Дияр 3
Baitassov Assan 3
Базылбеков Алдияр 3
Ермек Алия 3
Зейнолла Кадырали 3
Исаев Алихан 3
Садвакасов Ахад 3
Bulat Znangir 3
Kablan Yeraly 3
Nagumanova Ainur 3
Берік Айсұлу 3
Даулетияр Айтуар 3
Дюзеева Анель Грамота
Бейсенбек Нурфаиз Грамота
Даулетбаев Нурали Грамота
Егеубаев Ильясгиждуани Грамота
Жумагалиева Асия Грамота
Орынбасар Жангүлім Грамота
Хамитов Бақытжан Грамота
Карим Саят Грамота
Крылова Злата Грамота
Спатаева Малика Грамота
Ташимов Илияс Грамота
Алимбаева Дария Грамота
Курманкожоев Сулейман Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Батырхан Аружан 1
Бегадилов Данияр 1
Ертискызы Камила 1
Масимова Алия 1
Мурат Амир 1
Akhmetov Amirali 1
Beyganov Batyrkhan 1
Kamanova Alexandra 1
Kilybayev Timur 1
Ахалмосулишвили Давид 2
Мухамедиярова Амина 2
Азими Арвин 2
Бекетов Даужан 2
Березина Софья 2
Камалов Дамир 2
Цой Адина 2
Чаплий Владимир 2
Aissina Adel 2
Kungozhin Abzal 2
Акылбек Султан 2
Тнымкулов Максуд 2
Balashov Artyom 2
Kudaibergen Yerassyl 2
Yereuliyev Tarlan 2
Арманұлы Уәәли 2
Аскарова Аяулым 2
Даниярбек Абильмансур 2
Ленков Ярослав 2
Пак Анна 2
Аканаев Арлан 3
Баймаханова Найля 3
Глазинский Егор 3
Кудайбергенов Амирхан 3
Максатулы Илияс 3
Мурзалин Санжар 3
Мусин Ерасыл 3
Толебай Ерасыл 3
Aizakov Muzaffar 3
Kozyrev Daniyal 3
Yessengali Alikhan 3
Ахметова Аина 3
Достияр Сымбат 3
Касабекова Аруана 3
Нургалым Мади 3
Паташков Данила 3
Пономарёва Анастасия 3
Токан Санат 3
Уалихан Альнур 3
Хван Арлен 3
Aubakirov Mansur 3
Baiekenov Arsen 3
kazybek Bauyrzhan 3
Makasheva Zhaniya 3
Азимхан Абулмансур Грамота
Акылбай Асанали Грамота
Вьюгов Ален Грамота
Есбулатова Сагибжамал Грамота
Лопатин Мансур Грамота
Тлеуғазы Жәнібек Грамота
Тулегитаев Куат Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Инкарбек Арнур 1
Амангелді Әділет 2
Дилдабек Жаныл 2
Мирошников Глеб 2
Усенов Эльдар 2
Хакимжан Ерден 2
Капаров Жанарыс 2
Тұмаш Әділ 2
Черепанов Михаил 2
Uatkhan Sultan 2
Жаксыжан Ажар 3
Какимжанова Адина 3
Мадраимов Мухаммад 3
Alibekov Dossym 3
Сисенбай Арслан 3
Махмед Алуа 3
Нугманова Аружан 3
Сарсембеков Диас 3
Темиржан Тимур 3
Khamitbekov Alizhan 3
Zobina Alice 3
Жунис Мансур 3
Макашев Амир 3
Altay Beksan 3
Садвокасова Ажар 3
Nurbakyt Assanali 3
Zharasbayev Yersain 3
Жумат Адилет Грамота
Маманов Асылхан Грамота
Юрженкова Ангелина Грамота
Levchenko Timophey Грамота
Узбекистан
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Babakhanova Muslimakhon 1
Ниязметов Амирбек 2
Усманов Расул 2
Шадиева Мариям 2
Ахмадходжаева Раънохон 3
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Umarov Saidbek 1
Эркинов Элёр 2
Нурбаев Акмаль 2
Abduvokhidov Bakhtinur 3
Madjidov Miranshakh Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Shin Anastasia 1
Шералиев Илёсбек Грамота
Абдулов Алан Грамота
Usmanbekova Mumtozabegim Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Babakhanov Mustafokhon 2
Шералиев Имронбек 2
Akhtyamov Ruslan 2
Mirpulatov Mirabror 2
Болисбеков Батыр 3
Normatov Latif 3
Oksana Yan 3
Ibragimov Doniyor 3
Oksana Yan Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Юсупова Дурдона 3
Baxromov Nodirbek 3
Usmanbekov Saidakbar 3
Холтемиров Абдулмалик 3
Georgia / Грузия
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Devadze Nnikoloz 3
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Silagadze George Honorable Mention
Kiladze Demetre Honorable Mention
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Maisuradze Giorgi 1
Tsirekidze Saba 3
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Aspanidze Tsotne 3
Kyrgyzstan /Кыргызстан
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Омаров Нурдин 3
Kydyrbaev Dair Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Сыдыков Амир Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Atabekov Ruslan 2
Курманкожоев Сулейман Грамота
Surname / Фамилия Name / Имя Place / Место
Байишбекова Наима 3
Асқарұлы Ахмет 3

Winners of the Final round of the Olympiad that was held in December 2020

2nd grade

Country Name Surname School Place
Kazakhstan Ulyana Shishkina School-lyceum №8 Gran-Prix
Kazakhstan Ruslan Galikberov School-lyceum №8 I
Kazakhstan Vasilisa Kravchuk School-lyceum №8 I
Kazakhstan Eseniia Gorkova School-lyceum №8 I
Kazakhstan Arina Kazakova School-lyceum №8 II
Kazakhstan Alikhan Akhmetov 90 II
Kazakhstan Alzhan Malkenov NSPM III
Kazakhstan Aiaru Zhaksybai 140 III
Georgia Guga Kharzavanidze არქიმედე III
Kyrgyzstan Anastasia Mitina KSMS III
Uzbekistan Saidbek Umarov Vosiq International school III
Kazakhstan Rostislav Nafikov NSPM III

 

3rd grade

Country Name Surname School Place
Kazakhstan Nuri Toinbayeva 90 I
Kazakhstan Roman Vlassov School 39 I
Kazakhstan Alexey Kurkuyanec School-lyceum №8 I
Kazakhstan Renat Bychek NSPM I
Kazakhstan Andrey Priimak School-lyceum №8 II
Georgia Luka Jashi Tbilisi Archimede’s School III
Georgia Nikoloz Katsadze Tbilisi Archimedes School III
Georgia Demetre Abaiadze Private School «New Generation» III

 

4th grade

Country Name Surname School Place
Kazakhstan Ilyasgizhduani Yegeubayev Bobek I
Kazakhstan Amirali Rakymzhan NSPM I
Kazakhstan Aissultan Omar 28 II
Kazakhstan Aizere Bissenova Lyceum 90 II
Kazakhstan Zhanassyl Yernazaruly NSPM III
Uzbekistan Doniyor Ibragimov 195 III
Kazakhstan Abzal Kungozhin Lyceum 90 III
Kazakhstan Andrey Yudenich 90 III
Kazakhstan Nurfaiz Beisenbek NSPM III
Georgia Vakhtang Bekauri Tbilisi Archimede School III
Georgia Demetre Tsurtsumia Andria Razmadze Physical-Mathematical Public School N41 III

 

5th grade

Country Name Surname School Place
Kazakhstan Timur Kilybayev 165 I
Kazakhstan Batyrkhan Beyganov 165 II
Kyrgyzstan Daniil Skovikov 61 II
Kazakhstan Medina Koshkarova NSPM III
Kyrgyzstan Naima Bayishbekova Gymnasium school №13 III
Kazakhstan Arsen Baiekenov Seed-school III
Kazakhstan Aruzhan Batyrkhan 165 III
Kazakhstan Kamila Yertyskyzy 90 III
Georgia Andria Akopovi Public school 173 III
Georgia Aleksandre Peikrishvili Tbilisi Free School III
Georgia David Manelidze Tbilisi Archimedes School III
Kazakhstan Amirkhan Kudaibergenov NSPM III
Kyrgyzstan Nurzhamal Pazylbekova 61 III
Kazakhstan Abzal Zhumagali Lyceum 178 III
Kazakhstan Kuat Tulegitayev NSPM III

 

Participants who take 1st place — get a 100% discount on training in the 2nd International camp IFSS 2021

Participants who take 2nd place — get a 50% discount on training in the 2nd International camp IFSS 2021

Participants who take 3rd place — get a 30% discount on training in the 2nd International camp IFSS 2021

All information about 2nd International camp IFSS 2021 we will post on the www.ifss.kz